STUDIJNÍ CESTY

Cesty za uměním pro nás nejsou jen příjemným zpestřením školního roku, ale především nezbytnou součástí studia. Ani nejkvalitnější reprodukce a nejmodernější technologie nemohou zprostředkovat přímý prožitek ze setkání s výjimečnými objekty středověkého umění, který pociťovali lidé před staletími stejně jako dnes. Osobní kontakt s nimi často v prostředí, pro které původně vznikaly, nám může pomoci lépe pochopit, jak byly umělecké objekty vnímány jednotlivci v osobním, sociálním či náboženském kontextu. Tímto setkáním tváří v tvář chceme poznávat středověká díla jako hmatatelnou součást života přítomného i minulého a pochopit tak jejich smysl a úctu jim věnovanou, která na mnoha místech přetrvává dodnes.

LAMBACH — MARIA WÖRTH

červenec 2020

***

GRADO — BORGO LUSSARI

srpen 2019

***

KYJEV & ODĚSA

červen 2019

Červnová exkurze na Ukrajinu započala nočním příjezdem do hlavního města. První den byl věnován převážně návštěvě muzeí. Jako první jsme navštívili muzeum Chanenko, jehož příjemné, takřka domácké prostředí, obsahující původně soukromou sbírku umění manželů Chanenkových, skrývalo řadu místností s artefakty…

ISTANBUL

únor 2019

Únorová cesta do Istanbulu byla pro mě, stejně jako pro většinu ostatních účastníků, první exkurzí se Seminářem dějin umění. Do letadla z Vídně jsme nasedali s nejasnou představou o tom, co nás čeká, a obavami, zda naše obuv vyhovuje tolikrát opakovanému upozornění, že „budeme hodně chodit“. Za pár hodin jsme přistáli v Turecku, dopravili se autobusem z letiště do města a pěšky se vydali na místo setkání s druhou částí skupiny, která letěla pozdějším letadlem. Mířili jsme do nejstarší části Istanbulu, do zátoky zvané Zlatý roh…

SICÍLIE

listopad 2018

Sicílie, místo s nepopsatelnou atmosférou, kde se po staletí střetávaly kultury islámu, judaismu a křesťanství. A právě tato skutečnost dala vzniknout neobyčejným uměleckým dílům, která se náš Seminář dějin umění rozhodl pro čtyřech letech znovu navštívit. Letošní program se příliš nelišil od poslední návštěvy, přesto to byl pro většinu z nás nový zážitek. Do Palerma jsme přijeli v pozdních hodinách, kde na nás již čekala druhá skupina, která z Brna vyrazila o něco dříve. Společně jsme se pak vydali na vydatnou večeři v malé zapadlé restauraci, a tím odstartovali naší studijní cestu.

ARLES—CONQUES

červenec–srpen 2018

S největší pravděpodobností by tato zpráva měla začínat slovy „tradiční letní pochod.“ S lítostí však musím oznámit, že pro tentokrát takto začínat nebude, protože letošní pochod byl – alespoň pro mne – vším, jen ne všedním či tradičním.

ARMÉNIE

květen 2018

Všichni, kdo se zúčastnili předchozích exkurzí, pravděpodobně chápou pocity, které jsme zažívali před naším odjezdem, pocity, které zažije, kdokoli se poprvé připravuje na zkušenost těchto rozměrů. Celá exkurze – jejíž cílem byl výzkum úchvatné minulosti kavkazského regionu - byla charakteristická fyzickým i smyslovým vypětím všech zůčastněných ve chvílích, kdy jsme se přibližovali a posléze užívali přítomnosti jednotlivých památek.

TURECKO

říjen 2017

Šíři arménské umělecké produkce rozhodně nemohla pojmout jen jedna exkurze. A tak se po roční pauze naším cílem stala ta část Arménského království, kterou dnešní geografie označuje jako Východní a Jihovýchodní Anatolii, čili regiony současného Turecka.

MILÁN A OKOLÍ

leden 2017

Naše cesta do Milána započala ve Vídni dne 10. ledna roku 2017. Jízda ve vlaku se nesla v duchu příjemných a poučných rozhovorů, spánku i her (např. někteří využili vydatné sněhové nadílky a nenechali si ujít koulovačku na nádraží v Salcburku). Po příjezdu do lombardské metropole jsme se ubytovali a následně jsme vyrazili „do terénu“.

VIA TURONENSIS

srpen 2016

Tradiční pěší výprava za středověkými památkami tento rok započala ve francouzském Poitiers, kde symbolicky navázala na konec výpravy minulé. Oproti čtyřem předchozím pochodům se však vydala úplně novým směrem. Držela se pradávné poutnické trasy zvané Via Turonensis, pojmenované po městě Tours, kterým prochází.

ARMÉNIE

duben 2016

Rok 2015 se nesl ve znamení putování po Gruzii, které naznačilo další směr našeho studijního zájmu, jehož středobod sestává z kavkazského umění. Dalším krokem na této cestě byla návštěva Arménie, kde jsme v rámci jednoho týdne procestovali značnou část této země. Důraz celé exkurze byl kladen především na architektonické památky mezi sedmým a třináctým stoletím.

ŘÍM

leden 2016

Jednoho lednového sobotního večera skupina studentů dějin umění opustila chlad bratislavského letiště, aby je přivítala o něco hřejivější náruč Říma. Pro některé z nás to byla první exkurze a chvilky nadšení střídalo horlivé studium referátů. Když jsme nočním městem doklopýtali do útulných pokojů Nepomucena, těšili jsme se na nový den a vzrušující zážitky.

GRUZIE

říjen 2015

Snad nikdo z dvaceti účastníků si nepředstavoval říjnovou exkurzi do Gruzie jako klidný a odpočinkový zážitek. Nesmírně dobrodružná povaha této cesty však překvapila snad i ty nejotrlejší z nás. Samotný noční let z Budapešti do Kutaisi, jež byl doprovázen silnými turbulencemi, jakoby předznamenával skutečně „turbulentní“ a vyčerpávající zážitky následujícího týdne.

AUTUN—POITIERS

srpen 2015

V auguste 2015 sme absolvovali už štvrtý pochod nášho centra. Táto forma letnej exkurzie sprostredkovávajúca dôležitý pohľad stredovekého pútnika sa postupne stáva už neodmysliteľnou súčasťou a aj akýmsi ukončením školského roku. Trasa tohtoročného pochodu sa opäť zamerala na Francúzsko, bola však posunutá o niečo severnejšie a spájala burgundské Autun s Poitiers.

RAVENNA

červen 2015

Kdo by nechtěl vidět Ravennu? Všichni! A nejvíc zřejmě Teodora, která napsala Zuzaně e-mail, ve kterém ji informovala, že se přihlašuje na exkurzi do Ravenny. Taková exkurze sice zatím neexistovala, ale proč by se nejelo? A tak se stalo, že se 10. června sešlo 12 lidí na vlakovém nádraží ve Vídni, a vydali se za krásnem a poznáním.

ISTANBUL

leden 2015

V neděli 18. ledna se na vídeňském letišti sešla 24členná skupina, která se rozhodla otevřít "středově(c)ký rok 2015" společnou exkurzí do Konstantinopole. Letadlo přistálo na letišti Sabiha Gökçen na asijské části istanbulské metropole, v odpoledních hodinách a výprava se bez jakýchkoliv komplikací přesunula přímo do svého hotelu.

MOSKVA & NOVGOROD

říjen 2014

Tématem tohoto textu je naše kunsthistorická pouť za uměním Ruska. I přestože by se mohlo zdát, že naším záměrem bude jenom shlédnout výsledky vztahu s Byzancí, toto zdání je klamné. Věčný dialog mezi starým a novým, který jsme viděli takříkajíc na každém kroku, intenzívně působil na naše estetické cítění.

ALBENGA—ARLES

srpen 2014

Druhou polovinu srpna 2014 jsme zasvětili pouti ze severní Itálie do jižní Francie. Naše cesta vedla doslova z jednoho údolí do druhého, po horizontech Ligurie a prašných planinách Provence.

ETIOPIE

únor-březen 2014

V podzimním semestru 2014 jsme se ve dnech 17. 2. – 17. 3. s kolegy Ondřejem Hnilicou a Matějem Miklošem vydali na studijní cestu po severní Etiopii. Naším prvním větším zastavením bylo hlavní město Addis Abeba (v překladu Nová květina). Zde byla naším cílem univerzitní knihovna, Goethe institut a Le Centre français des études éthiopiennes (CFEE).

SICÍLIE

duben 2014

V jarnom semestri 2014 viedla naša cesta na Sicíliu. Neobyčajná bola táto exkurzia už len rozmanitosťou účastníkov. Z Brna (Masarykovej univerzity) sa pridali nové tváre prvákov aj druhákov, a okrem toho sa zúčastnili aj traja študenti s Lausanne. Počas 6 dní sme mali možnosť vidieť množstvo pamiatok v Palerme a okolí.

ŘÍM

únor 2014

Počátkem února jsme se vydaly za uměním a dobrodružstvím do Říma. Pro všechny z nás to byla první exkurze pod velením Ivana Folettiho, který se tentokrát rozhodl vzít pouze nejnižší ročníky. Doprovázela nás Zuzana Frantová a bylo nás třináct odvážných žen z prváku, druháku a jedna blonďatá třeťačka.

BALKÁN

listopad 2013

V jesennom semestri 2013 sme sa opäť vybrali na Balkán. Tento krát sme vyrazili v 18ti, dvoma autami Ford Tranzit. Prvým väčším zastavením bol macedónsky Ohrid, kde sme navštívili viaceré kostoly a začali si stavať obraz umenia od 5. do 15. storočia.

ZNOJMO

září 2013

Znojmo jako historické město, ve své podstatě město středověké, nabízí pro uměleckého historika-medievistu množství témat, na kterých si může ověřit únosnost zavedených a tradovaných názorů, teorií, metod.

ASSISI—ŘÍM

srpen 2013

Exkurzia do Talianska v létě 2013 pozostávala, tak ako minulý rok, z dvoch výprav: z Université de Lausanne, ktorú popri Sandrine a Laïne, zastupoval tento rok aj Adrien; a brnenská časť z Masarykovej Univerzity, ktorú doplnili tento rok Maťo a Zuzka; a ostatných už snáď nie je treba predstavovať: tím tzv. „žiráf“ Betty a Schallo, rodina Foletti – vedúci výpravy Ivan Foletti s manželkou Karolinou; no a ja, Ivana.

BENÁTKY & PADOVA

duben 2013

V zmysle hesla pána Folettiho – „alespoň jedna exkurze za semestr“ - sme sa v jarnom semestri vydali do Benátok a Padovy. V piatok skoro ráno nás na stanici Venezia Santa Lucia čakal Francesco Lovino, kolega kunsthistorik z padovskej univerzity, ktorý nás sprevádzal počas dní v Benátkach.

BALKÁN

říjen 2012

Na podzim roku 2012 jsme se vydali opět na jih, tentokrát však o něco východněji – na cestu napříč Srbskem, Kosovem a Makedonií. Tyto země byly v minulosti součástí Byzantské říše a i po jejím rozpadu tam pokračoval zajímavý umělecký vývoj. Byzantskému umění na Balkáně byl tento semestr věnován celý seminář, který jsme se tedy rozhodli absolvovat přímo v terénu prostřednictvím 5denního autovýletu.

LE-PUY-EN-VELAY

TOLOUSE

červen 2012

Akademický rok 2011/2012 jsme zakončili jedním z největších fenoménů středověké Evropy: poutí do Santiaga de Compostela. Cílem pro nás však nebylo konečné poutní místo hrobky sv. Jakuba v severozápadním Španělsku, ale pouze část poutě vedoucí jižní Francií, podél níž se nachází několik významných poutních kostelů převážně z 12. století.

RAVENNA

květen 2012

Středověc Jinax se na konci května roku 2012 připojil k exkurzi do Itálie pořádanou Jiřím Kroupou a Ondřejem Jakubcem. Strávili jsme jeden intenzivní a nezapomenutelný den v severoitalském městě Ravenna. Pro touhu poznat nejznámější památky 5. a 6. století někteří z nás neváhali použít ani tak dobrodružného způsobu dopravy jako je autostop.

ISTANBUL

březen 2012

Na studijní cestu do Istanbulu jsme se vypravili v březnu roku 2012. Mešity a jejich minarety jsme počítali už z letadla; mnohé jsou přebudované byzantské chrámy. A právě ty byly cílem naší cesty. Nezbytností i radostí byl pro nás téměř celý den strávený v největším z byzantských chrámů Hagia Sofia. Po chvíli tichého úžasu nad jeho velkolepostí jsme přešli k referátům, které jsou naší povinností, chceme-li se účastnit každé z našich exkurzí.

NEAPOL

listopad 2011

Koncem listopadu roku 2011 jsme z pošmourného Brna vyrazili opět směr slunečný jih. Cílem naší v pořadí druhé exkurze se tentokrát stala jihoitalská Neapol. Ve městě pod Vesuvem jsme strávili několik dní naplněných setkáváním s památkami od antiky až po baroko. Neapol nás okouzlila svým životem proudícím proměnlivým tempem od hlavní třídy až po zastrčené uličky Španělské čtvrti.

MILÁN

květen 2011

V rámci přednášky „Ve znamení Ambrožově: Milán a Lombardie v raném středověku“ jsme se na začátku května roku 2011 vydali na první z našich studijních cest. Milán ležící na křižovatkách velkých východně-západních a severo-jižních hlavních cest z Balkánu do Galie a z Afriky a Říma do alpských oblastí, se v době biskupa Ambrože (4. století) stává hlavním sídlem císařské moci v západní polovině orbis romanus.

Top