Vo štvrtok 5. apríla o 19:00 sa v Knihovně Hanse Beltinga uskutočnila verejná prednáška z cyklu Středověc Jinax vedená Teodorou Georgievovou, s názvom „Na cestě k věčnosti: Tvář císařovny mezi iluzí a reprezentací“.
Portrét, slúžiaci ako nástroj prezentácie oficiálneho postavenia cisárskeho páru, tvoril „druhú identitu“ vládcov. To, čo sa dialo obrazu, akoby sa dialo samotnému panovníkovi.
Panovníčky ktorým prináležala dôležitá verejná funkcia – priviesť na svet potomka a zabezpečiť pokračovanie dynastie, v záujme presadenia sa vo verejnej politike museli zaprieť svoju ženskú stránku a zdôrazňovať, že sú predovšetkým cisárovné, a až potom ženy. Taký istý vzorec sledujú aj ich obrazové reprezentácie. Tie dávajú svojou nehybnosťou, upreným pohľadom a prísnymi črtami najavo dôstojnosť a autoritu.
Autorka svoju prednášku zamerala na funkcie, ktoré zastávali portréty cisárov a najmä cisárovien v rámci politickej, ekonomickej a vojenskej sféry a na podobu kultu cisárskych obrazov. Ďalšou otázkou ktorá si našla svoje miesto bola transformácia vonkajšej stránky týchto vyobrazení v súvislosti so zmenou postavenia žien v spoločnosti 4. – 6. storočia, a to, do akej miery definovala obraz cisárovnej jej verejná funkcia v protiklade k jej pohlaviu. Portrét cisárovnej sme teda vyhodnotili ako nástroj reprezentácie, ktorý vytváral ideálny obraz panovníčky a ukazoval ju spôsobom, akým chcela a mala byť videná.
Katarína Kravčíková