NOVINKY

DRAŽŠÍ NEŽ KREV,
MILEJŠÍ NEŽ ŽIVOT
Ohrožené dědictví
Náhorního Karabachu

3. července – 1. září 2024

Milí přátelé, srdečně Vás zveme na panelovou výstavu Dražší než krev, milejší než život | Ohrožené dědictví Náhorního Karabachu.

JE IMPERIÁLNÍ RUSKO POTĚMKINOVA VESNICE?
přednáška

31. května 2024

Milí přátelé, srdečně vás zveme na sérii přednášek a diskuzí nad knihami v několika okresních městech České republiky.

JAKÉ JSOU KOŘENY RUSKÉHO IMPERIALISMU?
přednáška

30. května 2024

Milí přátelé, srdečně vás zveme na sérii přednášek a diskuzí nad knihami v několika okresních městech České republiky.

Jak se (nejen) církev mýlila v ženách: Kněžství, gender a umění v pozdní antice
přednáška

29. května 2024

Milí přátelé, srdečně vás zveme na sérii přednášek a diskuzí nad knihami v několika okresních městech České republiky.

MEDIEVAL PASTICHES
IN CENTRAL EUROPEAN
MODERNISM.
The Cases of Alfons Mucha
and Ivan Meštrović
Seraina Renz

23. května 2024

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Medieval Pastiches in Central European Modernism. The Cases of Alfons Mucha and Ivan Meštrović, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 23. května 2024.

ARMENOFOBIE:
Umění [a] marginalizace
Margarita Khakhanova

25. dubna 2024

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Armenofobie: Umění [a] marginalizace, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 25. dubna 2024.

Premiéra nového dokumentárního filmu
Stříbrný štít Gruzie: Svanetie
a její skryté poklady

11. dubna 2024

Milí přátelé, srdečně vás zveme na premiéru nového dokumentárního filmu Centra raně středověkých studií.

CALL FOR PAPERS
The Jeweled Materiality of Late Antique/Early Medieval Objects and Texts

deadline: 30. dubna 2024

KLASICKÁ RÉTORIKA V BARBARSKÉ ARCHITEKTUŘE? Reprezentace moci
v Cividale del Friuli
Zuzana Urbanová

14. března 2024

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Klasická rétorika v barbarské architektuře? Reprezentace moci v Cividale del Friuli, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 14. února 2024.

Představení nové fotografické knihy Zaříkávači kamene

29. února 2024

Milí přátelé, srdečně Vás zveme na představení nové fotografické knihy Zaříkávači kamene.

ON THE ROAD:
Ateni Sioni jako
kulturní křižovatka
Ivan Foletti

22. února 2024

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX On the Road: Ateni Sioni jako kulturní křižovatka, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 22. února 2024.

Promítání nového dokumentu Ani navěky

20. prosince 2023

Milí přátelé, srdečně Vás zveme na promítání nového dokumnetu našeho Centra s názvem Ani navěky. Příběh pozapomenutého města středověké Arménie.

OBRAZY
V MLHAVÉM OPARU
Kolonialismus, mýty a středověké umění
v Etiopii
Lenka Vrlíková

14. prosince 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Obrazy v mlhavém oparu: Kolonialismus, mýty a středověké umění
v Etiopii
, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 14. prosince 2023.

RUSKÝ IMPERIALISMUS přednáška

29. listopadu 2023

Vážení kolegové a přátelé, rádi bychom Vás jménem celého Centra raně středověkých studií pozvali na přednášku prof. Ivana Folettiho která se uskuteční 29. listopadu v 17:30 ve Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí.

Představení knihy
Ženy u oltáře?

28. listopadu 2023

Vážení kolegové a přátelé, rádi bychom Vás jménem celého Centra raně středověkých studií pozvali na uvedení nové knihy Ženy u oltáře? Matka Boží a gender v raném křesťanství. Její představení proběhne v rámci podcastu Středověk (jinak) trvá 28. listopadu v 17:30 v  knihkupectví Academia v Brně.

OBRAZY VÍTĚZÍ!
Umění a kult
v Arménii 7. století
Veronika Džugan
Hermanová

23. listopadu 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Obrazy vítězí! Umění a kult v Arménii 7. století, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 23. listopadu 2023.

IN AND OUTSIDE VENICE
workshop

16.–17. listopadu 2023

Milí kolegové, rádi bychom Vás jménem celého Centra raně středověkých studií pozvali na mezinárodní workshop "V Benátkách a mimo ně. Cirkulace objektů, textů, jazyků, technik a kultur (13.–15. století)", který se bude konat v rámci festivalu GAČR dr. Ilarie Molteni.

Představení knihy
Smrtí smrt překonat

9. listopadu 2023

Milí kolegové, rádi bychom Vás jménem celého Centra raně středověkých studií pozvali na uvedení nové knihy Smrtí smrt překonat: Relikvie a jejich moc ve středověku. Její představení proběhne 9. listopadu v 17:30 v knihkupectví Academia v Brně.

10. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ČASOPISU CONVIVIUM

24. října 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na oslavu 10. výročí založení odborného mezinárodního časopisu Convivium.

NA POUTI DO NEZNÁMA
Orkneje, Katedrála Sv. Magnuse a svět nordických ság
Filip Šimek

19. října 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Na pouti do neznáma. Orkneje, Katedrála Sv. Magnuse a svět nordických ság, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 19. října 2023.

ENTANGLED HISTORIES
AT CONQUES:
Interdisciplinary
Perspectives

11–13. října 2023

Milí kolegové a přátelé, srdečně Vás zveme na workshop a mezioborovou konferenci s názvem Entangled Histories at Conques: Interdisciplinary Perspectives, která vznikla v rámci projektu MSCA-RISE Conques.

AŽ NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI
kulturní dědictví království středověké Arménie

5. října 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na vernisáž, v českém prostředí zcela unikátní výstavy Až nezůstane kámen na kameni: kulturní dědictví království středověké Arménie.

CULT / SPACE /
PRESENCE OF IMAGES:
Three Workshops on the Art and Cultural Historical Impulses of Hans Belting

1.–3. října 2023

Vážení kolegové a přátelé, přijměte pozvání na první ze tří mezinárodních kolokvií pořádaných k uctění odkazu profesora Hanse Beltinga s názvem Cult / Space / Presence of Images: Three Workshops on the Art and Cultural Historical Impulses of Hans Belting.

KULT (MRTVÝCH) CELEBRIT
nejen relikvie
Ivan Foletti

28. září 2023

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Kult (mrtvých) celebrit. Nejen relikvie, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 28. září 2023.

RUSKO MOCNÉ I BEZMOCNÉ (výstava)

27. září 2023

Milí přátelé, srdečně Vás zveme na na výstavu RUSKO MOCNÉ I BEZMOCNÉ fotografky Dany Kyndrové. Slavnostní vernisáž proběhne 27. září v 18:30 v Café Paměti národa na Radnické 10.

Představení knihy
Ruský imperialismus

10. června 2023

Milí kolegové, rádi bychom Vás jménem celého Centra raně středověkých studií pozvali na uvedení nové knihy prof. Ivana Folettiho Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimů (1801–2023). Její představení proběhne v sobotu 10. června v 15:30 na knižním jarmarku Knihex v Praze.

Potenciál migrace: Osudy meziválečných uprchlíků (promítání a diskuse)

7. června 2023

Milí přátelé, srdečně Vás zveme na promítání tří krátkých animovaných filmů, které vznikly v rámci projektu Potenciál migrace - přínos (nejen) ruských emigrantů meziválečné Evropě. Samotným promítáním se bude prolínat i debata s obsahovými tvůrci historičkou Karolínou Foletti a historiky umění Adrienem Palladino a Ivanem Foletti o meziválečných uprchlících.

Představení knihy Průvodce rozvášněným Znojmem

3. června 2023

Milí přátelé, podcast Středověk (jinak) trvá představí novou knihu Centra raně středověkých studií, která nese výstižný název Průvodce rozvášněným Znojmem. Akce se uskuteční ve Znojmě v GaP/Galerii a Prostoru od 16:00.

TRŮN BOŽÍ MOUDROSTI:
stříbrná socha Panny Marie u Beaulieu v liturgickém dramatu
Zuzana Frantová

25. května 2023

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Trůn Boží moudrosti: stříbrná socha Panny Marie u Beaulieu v liturgickém dramatu, kterou povede Zuzana Frantová.

PERIPHERAL VISION

24.–25. dubna 2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na konferenci Peripheral Vision, která se uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga v termínu 24.–25. dubna 2023.

ODVRÁCENÁ STRANA DIPTYCHU:
Boethius a sakrální transformace slonoviny
Denisa Kadlčíková

13. dubna 2023

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Odvrácená strana diptychu:
Boethius a sakrální transformace slonoviny
, kterou povede Denisa Kadlčíková.

GRADUATE WORKSHOP IN BYZANTINE LITERATURE

31. března 2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, rádi bychom Vás pozvali na společný workshop magisterských a doktorských studentů byzantské literatury z univerzit v Brně, Olomouci a Vídni, pořádaný v rámci projektu Postdoc2MUNI.

POTENCIÁL MIGRACE 2

30. března 2023

Vážení kolegové a přátelé, srdečně Vás zveme na slavnostní setkání v univerzitním kině Scala, při kterém bychom vám rádi představili druhou část výsledků naší čtyřleté práce na projektu Potenciál migrace.

ÚHLY POHLEDU:
portál Staré radnice v Brně a problém stylové "čistoty"
Jakub Kříž

23. března 2023

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Úhly pohledu: portál Staré radnice v Brně a problém stylové "čistoty", kterou povede Jakub Kříž.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KABINETU PRO ARMÉNSKÉ UMĚNÍ A KULTURU

23. února 2023

Vážení kolegové a přátelé, přijměte naše srdečné pozvání na slavnostní otevření Kabinetu pro arménské umění a kulturu, které se uskuteční ve čtvrtek 23. února v 18:15 v Knihovně Hanse Beltinga (Veveří 28, Brno).

PŘÍBĚH TISÍCE
A JEDNOHO KOSTELA:
Ani. Hlavní město
středověké Arménie
Ivan Foletti

23. února 2023

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Příběh tisíce a jednoho kostela: Ani. Hlavní město středověké Arménie, kterou povede Ivan Foletti.

Hledáme nového kolegu do našeho týmu Centra raně středověkých studií

Milí přátelé, v současné chvíli hledáme nového kolegu do našeho týmu Centra raně středověkých studií na pozici PR.

Uzávěrka prodloužena do 28. února 2023.

Oslava 10. výročí založení Centra raně středověkých studií

14. prosince 2022

Vážení kolegové a přátelé, přijměte naše srdečné pozvání na oslavu 10. výročí založení Centra raně středověkých studií, která se uskuteční ve středu 14. prosince od 17:00 v Knihovně Hanse Beltinga (Veveří 28, Brno).

INVENTING PAST NARRATIVES

12.–13. prosince 2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na konferenci Inventing Past Narratives: Venice and the Adriatic Space (13th–15th centuries), která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga v termínu 12.–13. prosince 2022.

MEZI NEBEM A ZEMÍ:
Klášter v Moissacu
Jana Černocká

8. prosince 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Mezi nebem a zemí: Klášter v Moissacu, kterou povede Jana Černocká.

POTENCIÁL MIGRACE

30. listopadu 2022

Vážení kolegové a přátelé, srdečně Vás zveme na slavnostní setkání v univerzitním kině Scala, při kterém bychom vám rádi představili výsledky naší čtyřleté práce na projektu Potenciál migrace.

ISLÁMSKÁ MÍSA PRO KŘESŤANSKÉHO KRÁLE
Adrien Palladino

10. listopadu 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Islámská mísa pro křesťanského krále: „Křtitelnice svátého Ludvíka“ a druhý život islámských artefaktů, kterou povede Adrien Palladino.

10TH DAY OF BYZANTINE STUDIES

21. října 2022

ZNAMENÍ VÍTĚZSTVÍ: Desideriův Kříž z Brescie a zářící drahokamy
Adéla Lisáková

20. října 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Znamení vítězství: Desideriův Kříž z Brescie a zářící drahokamy, kterou povede Adéla Lisáková.

OBRAZY Z PODZEMÍ:
Galerie portrétů v Katakombách San Gennaro
Ivan Foletti

22. září 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Obrazy z podzemí: Galerie portrétů v Katakombách San Gennaro, kterou povede prof. Ivan Foletti.

FROM GLOBAL TO LOCAL
Conques as a Crossroads (9th–13th c.)

11.–12. července 2022

Konference organizovaná v rámci projektu MSCA–RISE Conques in the Global World (GA 101007770).
CUNY Graduate Center / Hunter College

THE OPENING CEREMONY OF SHOTA RUSTAVELI CABINET

30. května 2022

Vážení kolegové a přátelé, přijměte naše srdečné pozvání na slavnostní otevření Kabinetu Shoty Rustaveliho, které se uskuteční v pondělí 30. května v 17:00 v Knihovně Hanse Beltinga (Veveří 28, Brno).

NA PRVNÍ POHLED: VISUALITY POUTNÍKŮ VE STŘEDOVĚKU
Martin Drlíček

19. května 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem Na první pohled: visuality poutníků ve středověku, kterou povede Martin Drlíček.

12 STONES. 4 ELEMENTS.
TRACTS, THEORIES, AND REPRESENTATION
Beate Fricke

21. dubna 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem 12 Stones. 4 Elements. Tracts, Theories, and Representation, kterou povede Beate Fricke.

THE ROLE OF COLORS
IN THE MIDDLE AGES: Materiality and Theories
Alberto Virdis

31. března 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem The Role of Colors in the Middle Ages: Materiality and Theories, kterou povede Alberto Virdis.

190 LET RUSKÉHO IMPERIALISMU, UMĚNÍ A OBYČEJNÍ LIDÉ mimořádná přednáška StředověCu JinaX
Ivan Foletti

16. března 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na mimořádnou přednášku v rámci cyklu StředověC JinaX s názvem 190 let ruského imperialismu, umění a obyčejní lidé, kterou povede profesor Ivan Foletti.

STŘEDOVĚKÝ DISNEYLAND 19. STOLETÍ: město Conques a poutní cesta do Santiaga
Ivan Foletti

24. února 2022

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na první přednášku jarního semestru z cyklu StředověC JinaX s názvem Středověký Disneyland 19. století: město Conques a poutní cesta do Santiaga, kterou povede profesor Ivan Foletti.

BEST BOOK IN MEDIEVAL ART 2022

Vážení kolegové a přátelé,

činnostmi Centra raně středověkých studií bychom rádi podpořili excelentní mezinárodní výzkum, a proto si pro vás Spolek přátel Centra raně středověkých studií připravil cenu o Nejlepší knihu o středověkém umění (včetně umění kultur předmoderních) roku 2022.

RE-CONSTRUCTING LATE ANTIQUE ARMENIA
(2nd–8th Centuries CE)

20.–22. února 2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na konferenci Re-Constructing Late Antique Armenia (2nd–8th Centuries CE): Historiography, Material Culture, Immaterial Heritage , která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga v termínu 20.—22. února 2022.

THE ANGEL IN THE SQUARE
Silence in Medieval Images
Vincent Debiais

16. prosince 2021

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX The Angel in the Square - Silence in Medieval Images, která se uskuteční 16. prosince 2021.

VIDĚNÉ A NEVIDĚNÉ
chrám svatého Demetria ve Vladimiru v Rusku
Lucie Lienerová

25. listopadu 2021

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Viděné a neviděné: chrám svatého Demetria ve Vladimiru v Rusku, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 25. listopadu 2021.

PHOTOGRAPHY FROM THE TURIN SHROUD TO THE TURING MACHINE
Yanai Toister

9. listopadu 2021

Vážené kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku izraelského umělce a kurátora Yanaie Toistera o médiu fotografie "Photography from the Turin Shroud to the Turing Machine".

PAMĚŤ V KAMENI
druhý život artefaktů skrze opětovné použití
Kristýna Mikešová

21. října 2021

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na přednášku ze série StředověC JinaX Paměť v kameni: druhý život artefaktů skrze opětovné použití, která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga 21. října 2021.

A RADICAL TURN?
Subversions, Conversions, and Mutations in the Postclassical World (3rd–8th c.)

18.–19. října 2021

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na mezioborovou konferenci A Radical Turn? Subversions, Conversions, and Mutations in the Postclassical World (3rd–8th c.) , která se tradičně uskuteční v Knihovně Hanse Beltinga v termínu 18.—19. října 2021.

JE (STŘEDOVĚK) DOBA TEMNA?
10. výročí přednášek StředověC JinaX
Ivan Foletti

30. září 2021

Vážení kolegové a přátelé, rádi bychom Vás pozvali na první přednášku jubilejní série StředověCu JinaX. Je to totiž přesně 10 let, co se v rámci cyklu uskutečnila první přednáška. Začínáme jako tradičně přednáškou prof. Ivana Folettiho, který bude tentokrát mluvit o tom, zdali je středověk doba temna či nikoliv.

KVĚTY ODKVÉTAJÍ A STROM ZŮSTÁVÁ STÁT
Max Dvořák, jeho myšlení a zrod raně středověkého umění
Jiří Kroupa

2. června 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na speciální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX, kterou jsme v rámci tohoto cyklu připravili. Jedná se o přednášku, kterou povede pan profesor Jiří Kroupa a která je vytoužená z obou stran. Živě přenášená přednáška ponese název "Květy odkvétají a strom zůstává stát: Max Dvořák, jeho myšlení a zrod raně středověkého umění" a měla by připomenout výročí 100 let od smrti Maxe Dvořáka.

POZEMSKÉ KAMENE NEBESKEJ KRÁSY
Drahé kamene v kresťanskej kultúre raného stredoveku
Veronika Pichaničová

6. května 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX, která se zaměří na roli a místo drahých kamenů v křesťanství v raném středověku. Pomocí dobových textů a krásně zdobených předmětů odhalíme, co všechno v sobě drahé kameny skrývaly a jak tento materiál ve světle svíček a v přítmí kostela zpřítomňoval nebeskou krásu a posvátno pro věřící.

MASK AND IDENTITY
in a Transcultural Perspective

25.—26. října 2021

Vážení kolegové a přátelé, rádi bychom vás pozvali na konferenci Maska a identita v transkulturní perspektivě, která se uskuteční 25. a 26. října 2021 na půdě univerzity v Hradci Králové…

PŘÍBĚH MOZAIK V HROBCE PRINCEZNY
Mauzoleum svaté Konstancie v Římě
Veronika Borůvková

8. dubna 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX, která bude věnována jedné z klíčových památek pozdně antického Říma. Co víme o Mauzoleu svaté Konstancie a jeho výzdobě? Vydejte se s námi na pouť Římem čtvrtého století…

ZABUDNUTÝ KLENOT ARMÉNSKA:
katedrála v Taline
Veronika Hermanová

18. března 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX, která bude věnována pro evropany málo známé byť významné a přes 1300 let staré stavbě. Katerdrálu v arménském Talině a její tajemství vám představí Veroni Hermanová…

ABSTRAKCE VE STŘEDOVĚKU?
Ivan Foletti

25. února 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX, která bude věnována abstraktnímu umění, nikoliv však tomu modernímu, se kterým máme tento koncept silně spojený, ale o jeho středověké podobě. A lze ve středověku vůbec o abstrakním umění mluvit?…

NA PRAHU POSVÁTNA. Výzdoba portálu v nartexu kostela sv. Máří Magdalény ve Vézelay
Jana Černocká

7. ledna 2021

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX, která se bude věnovat prostoru, který bychom mohli nazvat liminální – mezi světským a posvátným…

STŘEDOVĚKÉ TETOVÁNÍ: víra vrytá pod kůži
Martin Drlíček

10. prosince 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX. Pojďte se snámi zastavi nad dosti netradičním tématem tetování ve strědověku. Jaké bylo, k čemu sloužilo a jak se na něj dívala církev?…

MATERIALITY AND CONVERSION. The Role of Material and Visual Cultures in the Christianization of the Latin West

29. 11. – 1. 12. 2020

Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na workshop s názvem Materiality and Conversion. The Role of Material and Visual Cultures in the Christianization of the Latin West, který…

NENÍ RITUÁL JAKO RITUÁL. Očišťují či krášlí? Hřebeny pozdní antiky
Gajane Achverdjan

19. listopadu 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX, tentokrát se podíváme na hřebeny a to, k čemu všemu mohly sloužit a co mohly vyjadřovat…

POP-STAR RUSKÉHO STŘEDOVĚKÉHO UMĚNÍ: Andrej Rublev (mýty, legendy a realita)
Ivan Foletti

15. října 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na v tomto semestru první virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX. První přednáška již tradičně patří Ivanu Folettimu, který bude tentokrát mluvit o…

VADEMECUM, JEDNODENNÍ LETNÍ PĚŠÍ POUŤ

11. července 2020

Vážení kolegové a přátelé, milí poutníci, přijměte naše pozvání na putování za podlipnickými kostely sv. Markéty v Loukově, sv. Martina v Dolním Městě, a kostela sv. Jiří v Řečici…

EXISTUJÍ HRANICE KULTUR? Katedrála v Monreale a umění 12. století na Sicílii?
Klára Doležalová

20. května 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další – pořadí již čtvrtou – virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX…

PÁD CIVILIZACE? Konec Římské říše, nebo zrození Evropy?
Ivan Foletti

6. května 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další virtuální přednášku z cyklu StředověC JinaX…

SMRTÍ SMRT PŘEKONAT? Umění Říma 9. století, kult relikvií a vítězství světla
Ivan Foletti

22. dubna 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX…

OBRAZY, KTERÉ ZACHRAŇUJÍ: středověká společnost a cesty z krize
Ivan Foletti

8. dubna 2020

Vážení kolegové a přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na virtuální přednášku z jarního cyklu StředověC JinaX…

ZROZENÍ SVATÉ RUSI: ideologie, krása či ekonomika?
Ivan Foletti

20. února 2020

Vážení kolegové a drazí přátelé, Centrum raně středověkých studií Vás srdečně zve na přednášku, která zahájí další semestr již tradičního cyklu pro nejširší veřejnost StředověC JinaX...

TWO DIFFERENT WAYS OF VIEWING THE END OF ROMAN CIVILIZATION
Bryan Ward-Perkins

28. listopadu 2019

Vážení kolegové a drazí přátelé, Centrum raně středověkých studií Vás srdečně zve na přednášku významného zahraničního hosta, který k nám přijede z proslulé oxfordské Trinity College, kde přednáší archeologii...

MEDIEVAL ART TODAY, WHY?
Diskuze u „kulatého stolu“

25. října 2019

Jaké mohou být důvody pro objevování, ochranu, vystavování, přednášení nebo osobního prožívání umění tak vzdáleného, a přece tak blízkého 21. století?...

ROME IN A GLOBAL WORLD
Visual Cultures during the Carolingian Transition

14.—15. října 2019

Vážení kolegové a přátelé, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na konferenci nazvanou Rome in a Global World: Visual Cultures during the Carolingian Transition, která se uskuteční v knihovně Hanse Beltinga v termínu
14.—15. října 2019...

CONVIVIUM RECEPTION IN LEEDS

3. července 2019

On the occasion of this celebration, we would like to personally invite you to a reception which will be held during the International Medieval Congress 2019 in Leeds...

CONVIVIUM SLAVÍ 5. VÝROČÍ

22. května 2019

Vážení přátelé a kolegové, uměleckohistorický časopis Convivium: Exchanges and Interactions in the Arts of Medieval Europe, Byzantium, and the Mediterranean vydávaný Masarykovou univerzitou, Akademií věd a Univerzitou v Lausanne slaví pět let od svého založení...

FROM TRACE TO PRINT: HISTORIES OF AN ISLAMIC IMAGE RELIC
Finbarr Barry Flood

30. května 2019

Vážení přátelé a kolegové, rádi bychom vás jménem Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění FF MU pozvali na přednášku s názvem From Trace to Print: Histories of an Islamic Image Relic, kterou přednese náš významný zahraniční host Finbarr Barry Flood...

FINBARR BARRY FLOOD
v Brně

květen 2019

Vážení přátelé a kolegové, rádi bychom vás jménem Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění FF MU pozvali na přednáškový cyklus Islam and Image: Beyond the Bilderverbot, který povede prof. Finbarr Barry Flood. Kurz se bude konat od 13. do 17. května v knihovně Hanse Beltinga, a to vždy od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin. Kurz proběhne v angličtině a je otevřen studentům všech oborů...

RETHINKING 13TH-CENTURY MONT SAINT-MICHEL
Yves Gallet

4. dubna 2019

Přijměte, prosím, srdečné pozvání na přednášku profesora Yvese Galleta Re-thinking 13th-century Mont-Saint-Michel. Uskuteční se ve čtvrtek 4. dubna 2019 v 19:00 v Knihovně Hanse Beltinga (přízemí budovy K Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Veveří 28). Příspěvek volně navazuje na cyklus přednášek pro širokou veřejnost StředověC Jinax pořádaný Centrem raně středověkých studií...

SPACES OF INITIATION
Objects, Images, and Rituals in the Middle Ages

11.–13. března 2019

Vážení přátelé a kolegové, Centrum raně středověkých studií vás srdečně zve na konferenci nazvanou Spaces of Initiation. Objects, Images, and Rituals in the Middle Ages, která se uskuteční již tradičně v knihovně Hanse Beltinga od 11. do 13. března 2019...

TRANSFORMED BY EMIGRATION

11.–13. února 2019

Vážení přátelé a kolegové, dovolujeme si vás pozvat na konferenci s názvem TRANSFORMED BY EMIGRATION. Welcoming Russian Intellectuals, Scientists, and Artists 1917–1945, která se uskuteční v knihovně Hanse Beltinga ve dnech
11.–13. února 2019...

Transcultural Spaces in Mediterranean

13. prosince 2018

Ve čtvrtek 13. prosince se konal v učebně K31 kulatý stůl na téma Transcultural Spaces in Mediterranean. Přednáška se skládala z příspěvků Chiary Croci a Chiary Bordino, v současné době dvou výzkumných pracovnic Centra raně středověkých studií. Chiara Croci nabídla přednášku...

Dr. FRANCESCA DELL'ACQUA
The Power of Wisdom: The Virgin Mary and Moral–Doctrinal Authority in the Middle Ages

29. listopadu 2018

Dovolujeme si vás pozvat na přednášku s názvem The Power of Wisdom: The Virgin Mary and Moral–Doctrinal Authority in the Middle Ages, kterou přednese Dr. Francesca Dell'Acqua z Univerzity v Salernu, a to již ve čtvrtek 29. listopadu mimořádně od 10.00 h v Knihovně Hanse Beltinga. Přednáška bude věnována základní otázce západní společnosti v minulosti i dnes: vůdčímu postavení a pravomocím žen.........

CHIARA BORDINO
Byzantine Painting in the 13th Century: Constantinople, Asia Minor and the Balkans. (report)

18. října 2018

Ve čtvrtek 18. října proběhla přednáška Chiary Bordino s názvem Byzantine Painting in the 13th Century: Constantinople, Asia Minor and the Balkans. Přednáška byla zaměřena na byzantské obrazové cykly 13. století z období Latinského císařství a po znovudobytí Konstantinopole císařem Michaelem VIII. Palaiologem.......

LIMINALITY
and the medieval art II (report)

8. - 10. října 2018

Ve dnech 8. až 10. října se v Knihovně Hanse Beltinga konala mezinárodní konference „Liminality and the Medieval Art II“. Příspěvky tematizující ať už fyzická či pomyslná místa přechodu ve středověkém umění byly v letošním roce koncipovány ve dvojicích......

MEZINÁRODNÍ LETNÍ ŠKOLA
(Moravský) středověk v zrcadle 20. století

9. - 12. září 2018

Ve dnech 9. až 12.. září probíhá na Masarykově univerzitě v. knihovně Hanse Beltinga Mezinárodní letní škola (Moravský) středověk v. zrcadle 20.. století, organizovaná Centrem raně středověkých studií ve spolupráci se švýcarskou Univerzitou v. Lausanne a chorvatskou Univerzitou v. Záhřebu.

Stěhovaví historici umění opět na cestě

21. července - 2. srpna 2018

Uplynul již více než rok od chvíle, kdy Stěhovaví historici umění po 1500 km pochodu vystupovali z vlaku na brněnském dolním nádraží. Dnes vyrážíme opět na cestu. O dost kratší a v menším počtu, ale neméně zajímavou. Tentokrát naše putování začíná v Arles.

Exkurze do Arménie

26. května až 2. června

Po společném setkání věnovaném arménské kulturní genocidě chystá Centrum raně středověkých studií ve dnech 26. května až 2. června v pořadí již čtvrtou výpravu za památkami Kavkazu.

STEP BY STEP
towards the Sacred: Ritual, Movement and Images in the Middle Ages

15. - 17. května 2018

Milé kolegyně a milí kolegové, rádi bychom Vás jménem Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění FF MU pozvali na konferenci Step by Step towards the Sacred: Ritual, Movement and Images in the Middle Ages, která proběhne ve středu a čtvrtek 16.–17. května 2018 v knihovně Hanse Beltinga.

Furtum Sacrilegum

15. května 2018

Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Vás srdečně zve na přednášku prof. Daniely Mondini s názvem Furtum Sacrilegum. The “Holy Heads” of Peter and Paul and a Lost Fresco Cycle in the Lateran Basilica in Rome. Přednáška se bude konat v úterý 15. května od 18 hodin v Knihovně Hanse Beltinga a bude věnována relikviářům s ostatky svatého Petra a Pavla a dnes již ztracenému freskovému cyklu lateránské baziliky.

Kulturní genocida, paměť a krása: Umění středověké Arménie (report)

10. května 2018

Událost, která se konala v podvečer 10. května v univerzitním kině Scala, se nesla v duchu společného rozjímání nad krásami kavkazského regionu. Studenti Centra raně středověkých studií se snažili příchozím předat své poznatky nabyté na cestách po Kavkazu, kam poprvé zavítali již v roce 2016. Konkrétně se diváci mohli blíže podívat na Arménii – zemi s bohatou kulturní historií.

Kulturní genocida, paměť a krása: Umění středověké Arménie

10. května 2018

Od roku 2016 uspořádalo Centrum ranně středověkých studií již několik výprav za památkami středověkého Kavkazu. Z cest jsme si odnesli nejenom mnoho poznatků a otázek, ale také bohatý vizuální materiál a úvahy, že bychom se s Vámi rádi alespoň o jeho část podělili. Rádi bychom vás proto pozvali na multižánrového setkání nazvané Kulturní genocida, paměť a krása: Umění středověké Arménie.

Vystoupit ze stínu

3. května 2018

Dne 3.května 2018 v rámci Moravskej Galérii v Brne a po úvodnom slove profesora Kroupu, predniesol vedúci Centra raně středověkých studií Ivan Foletti svoju profesorskú prednášku s názvom Vystoupit ze stínu. Konstantinopol, Ravenna, Řím a rok 500.

The Umayyad Visual Culture Between Continuity and Change

9. - 13. dubna 2018

Od 9. do 13. dubna probíhala v Knihovně Hanse Beltinga bloková výuka Kathariny Meinicke (Universität Wien) s názvem The Umayyad Visual Culture between Continuity and Change. Kurz poskytl přehled vizuání kultury chalífátu první islámské dynastie, Umajjovců (661–750 n. l.), který byl velmocí stojící obrazně řečeno „na rozcestí“, a to z pohledu geografie i dějin.

Na cestě k věčnosti: Tvář císařovny mezi iluzí a reprezentací

5. dubna 2018

Ve čtvrtek 5. dubna v 19:00 se v Knihovně Hanse Beltinga uskutečnila veřejná přednáška z cyklu Středověc Jinax vedená Teodorou Georgievovou, s názvem "Na cestě k  věčnosti: Tvář císařovny mezi iluzí a reprezentací".

Top